Lev Tolstoi
Pärast panoraamset «Sõda ja rahu» alustas Lev Tolstoi tööd uue teosega, mis pidi tulema elegantsem, lihtsama keelekasutuse ja vähema hulga tegelastega ning filosoofiliste kõrvalepõigeteta. Anna Karenina on psühholoogiline romaan Vene kõrgseltskonna elust ning üks 19. sajandi realistliku kirjanduse tähtteoseid.
Pärast panoraamset "Sõda ja rahu" alustas Lev Tolstoi tööd uue teosega, mis pidi tulema elegantsem, lihtsama keelekasutuse ja vähema hulga tegelastega ning filosoofiliste kõrvalepõigeteta. Anna Karenina on psühholoogiline romaan Vene kõrgseltskonna elust ning üks 19. sajandi realistliku kirjanduse tähtteoseid.
Vene kirjanduse klassiku Lev Tolstoi laiahaardelisele filosoofilisele romaanile «Sõda ja rahu» kuulub autori kirjanduslikus pärandis keskne koht
Nüüdisaegse kirjanduse suurkuju Lev Tolstoi sündis aristokraadina ja oli kahekümne kuue aasta vanuseks saades olnud nii maa-aristokraat kui ka verega määritud sõdur. Mõlema elu läbi kainestunud, sai temast kirjanik, kes kirjutas kaks Vene kirjanduse suurteost: "Sõda ja rahu" ning "Anna Karenina". Kuid just tema isiklik patsifismifilosoofia, usk Jumalasse ja mittevägivaldne vastupanu aitasid inspireerida nii Mohandas Gandhit kui ka Martin Luther Kingi, samuti miljoneid teisi. Siin on välja toodud tolstoismi olulised tõekspidamised -- kontseptsioonidest "ärge pange vastu kurjale" ja "ärge mõistke kohut oma ligimese üle" kontseptsioonideni "hirmu minnalaskmine" ja "andestuse lubamine".
"Sõda ja rahu" on Lev Tolstoi romaan, mida peetakse tema peateoseks. "Sõjast ja rahust" teevad vene ja maailmakirjanduse tähtteose mitte üksi Lev Tolstoi realistlik jutustamisoskus, vaid ka ajaloosündmuste ja ajalooliste seoste kujutamise ning tõlgenduse sügavus.