Aiandus ja talupidamine
Raamatus käsitletakse aianduse probleeme esmajoones aianduskooperatiivide liikmete ja koduaiapidajate seisukohalt. Põhjalikumalt on käsitletud viljapuude istutamist, noorte ja kandeealiste viljapuude hooldamist, marjakasvatust ja sorte. Raamatus on ka taimekaitset ning puuviljade ja marjade säilitamist ning kodust töötlemist valgustavad peatükid. Eri peatükis leiavad käsitlemist aianduskooperatiive puudutavad küsimused, alates nende organiseerimisest ja lõpetades liikmete õiguste ja kohustustega. Teksti selgitavad rohked joonised ja fotod.
Looduse märke ja sealhulgas Kuu liikumist taevavõlvil on jälginud põlvkonnad enne meid. Tänapäeval teeme sel teel taas esimesi samme, sest oleme hakanud mõistma oma esivanemate loodusega ühes rütmis elamise tarkust. Eriti aiandusega tegeledes peame arvestama, et loodus liigub tsükliliselt. Kord kuus aktiveerib Kuu kaheks-kolmeks päevaks iga sodiaagimärgi iseloomuliku energia. Kui me aiatöös selle energia omadusi arvestame, on meie taimed tervemad ja lopsakamad ning meil endal lähedasem suhe looduse ja selle ravijõuga. Selle raamatu abil õpite paremini looduse seaduspärasusi arvestama. Iga aednik saab tarvilikku teavet, millal on õige aeg taimi mulda panna ja ümber istutada, hooldustöid teha, aiakahjureid tõrjuda või oksi lõigata. Nõuanded on ülimalt praktilist laadi ja ohtrate jooniste toel saavad selgeks kuurütmid päeva, kuu ja aasta lõikes. Samuti saab tundma õppida 12 sodiaagimärki, nende omadusi ja seotust aiaga. Raamatu autor on veendunud, et tähtsam kui aia kujundamine, väetamine ja istutamine on aedniku aistinguline lähenemisviis loodusele ja tema sisemisele rütmile
Eestimaa on põnev ja mitmekesine. Siin leidub nii avastamist ootavaid huvitavaid paiku kui ka igale maanurgale omaseid traditsioone. Selle raamatu autorid läbisid oma avastusretkel üle 5000 kilomeetri Eestimaa teedel, põigates sisse kümnetesse küladesse ja taludesse ning tutvudes sealse eluoluga. Elamused, mida nad teekonnal kogesid, on koos rohkete fotodega koondatud nende kaante vahele. Eeskätt on see aga toiduraamat, milles tutvustatakse nii Eestis traditsioonilisi kui ka uusi või taasavastatud tooraineid, mida tarbivad ise ka nende kasvatajad ja valmistajad. Kõikide Eestimaa toiduleidude juurde on lisatud retsepte, lihtsaid ideid koduste hõrgutiste valmistamiseks. Raamat on täis maitseelamusi ja muljeid, üllatusi ja äratundmisrõõmu. Tiit Efert on kogenud ajakirjanik ja hobifotograaf, kellele meeldib kirjutada toidust ja kajastada maaelu. Kristina Efert on usin toiduretseptide katsetaja ja mitmete kokaraamatute autor. Tema koostatud kokaraamat "Supp" võitis 2018. aastal parima kokaraamatu tiitli.
Käsiraamatus antakse ülevaade Eestis esinevatest ja Eestis kultiveerimiseks sobivatest ravimtaimedest. Iga taime kohta tuuakse eesti-, ladina- ja venekeelsed nimetused, rahvapärased eestikeelsed nimetused, taime kirjeldus, kogumise juhendid, droogi olulisemad koostisained, näiteid kasutamisest rahvameditsiinis ning taime kasutamine ja tähtsus tänapäeva teaduslikus meditsiinis. Kultiveeritavate taimede kohta tuuakse ka lühike kultiveerimise juhend. Raamat on mõeldud kasutamiseks kõikidele ravimtaimedest huvitatutele, ravimtaimede kogujatele, kooliõpilastele, tehnikumide õpilastele, üliõpilastele, tervishoiutöötajatele ja bioloogidele.
Pilvikud kuuluvad levinumate ja tuntumate Eesti seente hulka ning on kõrgelt hinnatud ka söögiseentena. Paraku tuntakse pilvikuid seni rohkem kui perekonda, liikide äratundmine on nende suure varieeruvuse ja raske määratavuse tõttu jäänud tagaplaanile. Raamat täidabki selle lünga.
Sisukord:
Harilik elupuu ilupuuna Eestis
Haljastamiseks sobivaid pargiroose
Pikaealisi püsililli haljastamiseks
Kaukaasia päritoluga püsililli haljastamiseks
Korea krüsanteemide hübriide haljastamiseks ja lõikeks
Kanarbiku Calluna vulgaris (L.) Hull kasutamisest haljastamisel
Üheaastased korvõielised dekoratiivtaimed
Meie vabariigis haljastuseks sobivaid liiliaid
Eestis perspektiivseid madalakasvulisi sibullilli liilialiste sugukonnast Gladioolihaiguste agrotehniline tõrje
Pookealuse mõju katmikala rooside kasvule, arenemisele ja õitsemisele
Raamatu üldosas käsitletakse köögiviljade keemilist koostist ja tähtsust toiduainena, köögiviljataimede kasvunõudeid välistingimuste ja mullla suhtes ning nende kasvatamise üldisi aluseid. Üldosa materjal on mõeldud peamiselt koduaiapidajatele.
Järgnevad osad käsitlevad köögiviljade ja maitsetaimede kasvatamist avamaal, kile all, lavades ja kasvuhoonetes. On antud taimede iseloomustus ning agrotehnika väikeaedadele ja suurmajanditele.
Sisukord:
Üldosas
Köögiviljade kasvatamine avamaal
Köögiviljade kasvatamine lavades ja kasvuhoonetes
Köögiviljade seemnekasvatus
Taimekaitse
Köögiviljade varumine ja kaubastamine
Köögiviljade värskelt säilitamine
Tööde kalender
Teatmik