Kodu ja aed
Naabrikass tuleb pidevalt minu aeda ja peksab mind. Mida ma saaksin teha? Mõnikord on mul selline hirmus tung. Ma leban ooteasendis, kuni mu inimene tagasi tuleb. Siis ma jälitan teda ning ründan tema pahkluid. Kuidas saaksin ma talitseda oma agressiivsust? Kui ma ronin puu otsa, siis kas ma võin kindel olla, et olen võimeline sealt ka alla saama? Kas mu kassipoegade isa aitab ka mul pesakonda üles kasvatada?
Kumu kunstimuuseumi näitus "Aedade järelelu" (10.05.–08.09.2013) on ambitsioonikas projekt, mis hõlmab Kumu kolmanda, nn klassikakorruse B-tiiva, kaasaegse kunsti galerii viiendal korrusel ning samuti muuseumi sisehoovi. Näitus käsitleb aedu ja parke nii läbi vanema eesti kunstiajaloo autorite loomingu kui ka uudses, kaasaegse kunsti võtmes. Tegemist on sissevaatega aia- ja pargikultuuri alates 19. sajandi ideaalmaastikest kuni nüüdisaja utoopiateni. Näitusega kaasneb kaks raamatut "Aedade järelelu 1" ja "Aedade järelelu 2". Käesolev raamat saadab näituse kaasaegse kunsti galerii ja muuseumi sisehoovi väljapanekut.
Looduse märke ja sealhulgas Kuu liikumist taevavõlvil on jälginud põlvkonnad enne meid. Tänapäeval teeme sel teel taas esimesi samme, sest oleme hakanud mõistma oma esivanemate loodusega ühes rütmis elamise tarkust. Eriti aiandusega tegeledes peame arvestama, et loodus liigub tsükliliselt. Kord kuus aktiveerib Kuu kaheks-kolmeks päevaks iga sodiaagimärgi iseloomuliku energia. Kui me aiatöös selle energia omadusi arvestame, on meie taimed tervemad ja lopsakamad ning meil endal lähedasem suhe looduse ja selle ravijõuga. Selle raamatu abil õpite paremini looduse seaduspärasusi arvestama. Iga aednik saab tarvilikku teavet, millal on õige aeg taimi mulda panna ja ümber istutada, hooldustöid teha, aiakahjureid tõrjuda või oksi lõigata. Nõuanded on ülimalt praktilist laadi ja ohtrate jooniste toel saavad selgeks kuurütmid päeva, kuu ja aasta lõikes. Samuti saab tundma õppida 12 sodiaagimärki, nende omadusi ja seotust aiaga. Raamatu autor on veendunud, et tähtsam kui aia kujundamine, väetamine ja istutamine on aedniku aistinguline lähenemisviis loodusele ja tema sisemisele rütmile
Õpikus antakse üle 450 puu- ja põõsaliigi ning üle 200 teisendi ja vormi kirjelduse. Liikide iseloomustamiseks on kasutatud rohkesti uurimismaterjali ja pikaajaliste fenoloogiliste vaatluste tulemusi (külmakindlus, õitsemine, viljakandvus jne). Erilist tähelepanu on õpikus pööratud nii metsanduse kui ka dekoratiivaianduse seisukohalt perspektiivsematele liikidele.
Eestimaa on põnev ja mitmekesine. Siin leidub nii avastamist ootavaid huvitavaid paiku kui ka igale maanurgale omaseid traditsioone. Selle raamatu autorid läbisid oma avastusretkel üle 5000 kilomeetri Eestimaa teedel, põigates sisse kümnetesse küladesse ja taludesse ning tutvudes sealse eluoluga. Elamused, mida nad teekonnal kogesid, on koos rohkete fotodega koondatud nende kaante vahele. Eeskätt on see aga toiduraamat, milles tutvustatakse nii Eestis traditsioonilisi kui ka uusi või taasavastatud tooraineid, mida tarbivad ise ka nende kasvatajad ja valmistajad. Kõikide Eestimaa toiduleidude juurde on lisatud retsepte, lihtsaid ideid koduste hõrgutiste valmistamiseks. Raamat on täis maitseelamusi ja muljeid, üllatusi ja äratundmisrõõmu. Tiit Efert on kogenud ajakirjanik ja hobifotograaf, kellele meeldib kirjutada toidust ja kajastada maaelu. Kristina Efert on usin toiduretseptide katsetaja ja mitmete kokaraamatute autor. Tema koostatud kokaraamat "Supp" võitis 2018. aastal parima kokaraamatu tiitli.
Käsiraamatus antakse ülevaade Eestis esinevatest ja Eestis kultiveerimiseks sobivatest ravimtaimedest. Iga taime kohta tuuakse eesti-, ladina- ja venekeelsed nimetused, rahvapärased eestikeelsed nimetused, taime kirjeldus, kogumise juhendid, droogi olulisemad koostisained, näiteid kasutamisest rahvameditsiinis ning taime kasutamine ja tähtsus tänapäeva teaduslikus meditsiinis. Kultiveeritavate taimede kohta tuuakse ka lühike kultiveerimise juhend. Raamat on mõeldud kasutamiseks kõikidele ravimtaimedest huvitatutele, ravimtaimede kogujatele, kooliõpilastele, tehnikumide õpilastele, üliõpilastele, tervishoiutöötajatele ja bioloogidele.
Pilvikud kuuluvad levinumate ja tuntumate Eesti seente hulka ning on kõrgelt hinnatud ka söögiseentena. Paraku tuntakse pilvikuid seni rohkem kui perekonda, liikide äratundmine on nende suure varieeruvuse ja raske määratavuse tõttu jäänud tagaplaanile. Raamat täidabki selle lünga.
Ülevaatlik taimemääraja hõlmab metsa- ja niidutaimi, umbrohtusid ja prahitaimi ning soo- ja veetaimi. Raamat käsitleb 1340 liiki ja alamliiki taimi, mis ongi suurem osa Eesti piiridest leitud metsikult looduses kasvavatest taimedest. Kukeaabitsast leiab kõik Eestis kaitse all olevad taimeliigid. Tahvlitel kujutatud taimede juures on nüüdisaegsed levikukaardid Eesti taimede uuest levikuatlasest (2020). Lisatud on ka mitmete viimastel aastatel Eestist avastatud taimede kirjeldused.
Käesolev kümnes, täiendatud trükk võib lugejat hämmastada uute sugukondade ja liikide nimetustega. Taimenimetused on kooskõlas tänapäevase süstemaatikaga ning küllap pakuvad avastamisrõõmu ka ammustele taimehuvilistele.
Käesolevast raamatust leiate üle 150 erineva köögiviljakultuuri ja maitsetaime ning enam kui 60 põõsa-puu kirjelduse koos põhjalike kasvatamisjuhistega. Käsitletud on paljusid eksootilisi, aga ka vähemlevinud või asjatult tähelepanuta jäänud liike. Iga taime nimetuse all on toodud tema ladinakeelne nimi ja taime kirjeldus – kui suureks ta kasvab ning millised on lehed, õied ja viljad. Põhjalikult on kirjeldatud vajalikke kasvutingimusi ja seejärel toodud konkreetsed nõuanded kasvatamiseks. Kuna paljud taimed on meil veel tundmatud, on iga kultuuri all kirjeldatud, milliseid taimeosi ja kuidas toiduks tarvitada ning piltlikustamiseks on lisatud ka mõned toiduretseptid. Lisaks eksootidele ja vähemlevinud kultuuridele, leiate raamatust ka tuntumaid ja Eesti aiapidajate seas järjest populaarsemaks muutuvaid viliköögivilju, näiteks arbuusid-melonid, baklažaanid, paprikad, lisaks suure hulga salatilisi-spinateid, kaun- ja juurvilju, kapsaid, sigureid ja maitseköögivilju ning maitsetaimi. Igal aiapidajal on väljakujunenud omad nipid ning uusi ja huvitavaid nõuandeid leiab kindlasti ka siit raamatust. Eraldi osa raamatus on pühendatud nii hekiks kui marjapõõsaks sobivatele puudele-põõsastele, mille seast leiab ka eksootilisi ja vähemlevinuid, lisaks huvitavamaid kõrgekasvulisi puid.
Lasse Lindblomi ja Seppo Oja ühistööna on sündinud raamat, mida kõik koerasõbrad võiksid lugeda. Võid lugeda, kuidas Lasse hoolitseb koerte eest ning õpetab sind ennastki tegema sama - märkad äkki, et see polegi raske. Kirjutajad on toonud esile kõik olulise kodukoera kasvatamisest ning asju käsitletakse populaarteaduslikult ja arusaadavalt. Spetsialistidele näivad mõned asjad iseenesestmõistetavad, kuid loomaarstina olen tähele pannud, et põhiküsimused ei tohi ununeda. Kohtan peaaegu iga päev kliente, kes on alles algajad. Neile on kõik teadmiseterad kulla hinda väärt. Ja neid raamatus leidub. Toitumine on koera tervise A ja O. Õige toitumise üle vaieldakse teadlastegi hulgas. See raamat kritiseerib toitmist teravalt, järeldused on mõnikord tõepoolest äärmuslikud ning koeravorsti valmistajad saavad hurjutada - kuigi mitte põhjuseta.
Autor pühendab raamatu kõigile neile, kes armastavad ja mõistavad koeri ning kasse võrdselt. Konrad Lorenz sündis 1903. a. Viinis ortopeedi-kirurgi pojana. Juba lapsena tundis ta huvi loomade vastu ja pidas neid hiljem ise nii Viinis kui ka Doonau-äärses perekonna maamajas Altenbergis. Konrald Lorenzilt on ilmunud veel teinegi populaarteaduslik raamat loomadest - "Kuningas Saalomoni sõrmus". Tähelepanuväärivateks erialasteks töödeks on "Käitumise evolutsioon ja modifikatsioon" (1965) ja "Agressioonist" (1966).
Selles raamatus on kirjas kõik, mida inimene oma kassi kohta teada võib tahta. Autor on praktiseeriv loomaarst, kelle raamatud on maailma müügiedetabelite tipus. Dr Bruce Fogle kirjeldab üksikasjalikult kassi loomust ja tema vajadusi, ning selgitab, mida teha, et kass oleks terve ja õnnelik. Rohke pildimaterjaliga varustatud kassitõugude peatükk aitab igal inimesel välja valida just sellise kassitõu esindaja, kes talle kõige rohkem meeldib ja koduste tingimustega ka kõige paremini sobib. Samuti leidub siin vajalik informatsioon tervishoiu ja dressuuri kohta, alates kassipoja koju toomisest kuni tema vanaduspäevadeni välja. Põhjalikele erialalistele teadmistele toetudes kirjeldab dr Fogle kõige enam levinud kasside tervisehäireid ja haigusi ning pakub välja väärtuslikke nõuandeid nii söötmise, hügieeni kui ka esmaabi alal. Raamatus on nimekiri haiguste sümptomitest, mille kiire äratundmine aitab vajaduse korral õigesti tegutseda.