Rahvameditsiin
Raamatus tutvustatakse sajakonna aias ja metsas kasvava taime ravi- ja muidki omadusi.
Esimeses peatükis kirjeldatakse fotosünteesi, antakse ülevaade taimede keemilisest koostisest, kusjuures tähelepanu pööratakse nendele omadustele, mis teevad taimest ravimi. Peatükk lõpeb nõuannetega, kuidas taimi koguda ja kuidas valmistada kodus teed, tõmmist, tinktuuri, salvi.
Edasi käsitletakse viljapuude, marjapõõsaste, köögiviljade, maitsetaimede, metsapuude ja -taimede tervistavaid omadusi. Taime kirjeldamisel peetakse kinni järgmisest kavast: taime minevik ravimtaimena, milliseid keemilisi ühendeid sisaldab ta kui ravim. Keskse osa moodustab ravimtaime kasutamisõpetus eri haiguste puhul, millist osa taimest tarvitatakse ravimina, kuidas valmistada teed, kui pikk on ravikuur.
Käsiraamat on mõeldud laiale lugejaskonnale. Siia on kogutud ja läbi töötatud Idamaa ja Õhtumaa, Siberi, Ukraina, Bulgaaria, Valgevene, Moldaavia, Hiina ja Vietnami rahvameditsiinis kasutatavate ravim- ja toidutaimede tarvitamiskogemus ja neist ravimite valmistamise retseptid. Tatjana Gorbunova on eestimaalane, ta on elanud ja töötanud Eestis 25 aastat. Pärast Sankt-Peterburi Keemia- ja Farmaatsiainstituudi lõpetamist töötas ta apteegis proviisorina, seejärel pärast enesetäiendamisi meditsiinikoolis farmakoloogiaõppejõuna. Tema esimene ravimtaimeraamat ilmus 1990. a. Käesolev eestikeelne käsiraamat on juba neljas, oluliselt täiendatud trükk. "Ravimine taimedega" on unikaalne ja praktiline raamat. Ravimine taimedega on süstematiseeritud haiguste järgi, kergendamaks raamatu kasutamist. Autor on kogunud ja läbi töödelnud tohutu hulga paljude maade rahvameditsiinis kasutusel olnud ja olevaid retsepte, kohandanud need kaasaja meditsiiniteadmiste ja -praktika nõuetele.
Colin ja Thomas Campbelli kahasse kirjutatud raamatust „Hiina uuring“ („The China Study“) sai 2005. aastal ülemaailmne hitt. Rohketel teadusuuringutel põhinevas teoses tõestasid meditsiinialal tegutsevad isa ja poeg, et taimne toit aitab võita ja ennetada paljusid haigusi. Rohkem kui miljon eksemplari müünud menuk innustas paljusid inimesi pöörduma tervislikuma toiduvaliku poole ning seeläbi tervenema. Käesolevas raamatus „Taimetoiduga terveks“ aitab Thomas Campbell lugejal minna üle tavatoidult töötlemata taimetoidule, jagades abistavaid juhiseid ja pakkudes välja isuäratavaid menüüsid. Tänu sellele langeb kaal, paraneb tervis ja enesetunne. Raamatust leiab ka vastuseid toitumisalastele küsimustele, mida kinnitavad erinevad teadusuuringud: Kas soja on tervislik? Kas peaksime sööma gluteeni? Kas tuleks eelistada orgaanilisi toiduaineid? Kas kala on meile tingimata vajalik? Mida peaks sisaldama laste menüü? Kahe nädala menüükavast leiab ka üle 50 maitsva retsepti.
Kas taimravi toimib? Kas see on ohutu? On seda üldse uuritud? Milliste haiguste puhul on mõistlik asendada medikamendid ravimtaimedega? Raamat „Taimravi vaimsele tervisele“ selgitab, mida kujutab endast taimravi; millised on looduslike abivahendite ja medikamentide võlud ja valud; millised ravimtaimed aitavad ärevuse, depressiooni ning teiste vaimse tervisega seotud murede korral. Elame maailmas, kus iga haiguse vastu on tablett. Kui see osutubki võluvitsaks, ei tohiks ravimid oma soovimatute kõrvalmõjude tõttu – näiteks antidepressante seostatakse kaalutõusu ja seksuaalhäiretega, rahusteid kurnatuse ja keskendumisraskustega jne – olla kunagi ainus lahendus aju ja vaimuga seotud probleemidele, leiab üle kahekümneaastase kogemusega psühhiaater Lillian Somner. Paljudest ravimitest võib tekkida ka sõltuvus. Taimravi toob seevastu leevendust, mis on küll õrnem, ent tihti tõhusam ning vähemate kõrvalmõjudega kui tabletid. Igal ravimtaimel on oma kindel toime ning et sellest tervisele tulu tõuseks, on vaja omajagu teadmisi ja kogemusi. Raamat „Taimravi vaimsele tervisele“ seda ka pakub, lisaks loodusravi põnevale ajaloole ja tänapäeva teadusuuringute tutvustamisele. Raamat on abiks kõigile, kes on hädas oma vaimse tervisega ning soovivad teada, milliseid lahendusi on peale tablettide veel olemas. Samuti psühhiaatritele ning teistele tervishoiu spetsialistidele, kes on huvitatud alternatiividest, mida ravimtaimed tavapärastele medikamentidele pakuvad. Dr Lillian Somner on psühhiaater ja osteopaat. Oma patsientide ravimisel kasutab ta kõiki meetodeid: medikamente, funktsionaalset meditsiini, elustiili muudatusi, SPECT-i pilte ja sobivaid protokolle ning muidugi ka ravimtaimi.
Raamat viib lugeja rännakule toidutaimede põnevasse ja meeliköitvasse maailma. Kui soovite rohkem teada saada oma lemmikpähklitest või lugeda selliste taimeriigi staaride elust nagu jaapani vasaabia või india mangopuu, on see raamat heaks teejuhiks. Siit leiab nõuandeid ja ka üllatusi näiteks lehekülgedel, kus kohtume tiigripähklite ja madukurkidega. Oluline on mõista, et tehes teadlikke toiduvalikuid, saame oma tervise heaks ise üllatavalt palju teha! Krista Kaur on lõpetanud Eesti Põllumajandusülikooli (praegune Eesti Maaülikool) agronoomia teaduskonna ning alates 1994. aastast töötab Tallinna Botaanikaaias teadus- ja haridusosakonnas metoodikuna. Sügavamast huvist toidutaimede, toidu ja tervise seoste vastu, lõpetas ta Annely Sootsi Tervisekooli toitumisnõustaja erialal. Koos kolleegidega Tallinna Botaanikaaiast on ta toidutaimi tutvustanud ka arvukatel näitustel.
„Minu jaoks on see raamat kasulik seetõttu, et sain teada, millised taimed välja näevad, kuidas nad kasvavad ning missugused on nende koostisosad ehk peamised toitained.” Annely Soots, toitumisnõustaja
„Raamatust leiab põhjaliku ülevaate tuntud ja vähem tuntud toidutaimedest. Mitmeid kirjeldatud liike, mis rikastavad toidulauda ja väärivad tähelepanu, kasvatatakse ka Eesti koduaedades. Kahtlemata on põnev lugeda eksootiliste toidutaimede sortidest, kuid kindlasti tasub tunda ka kohalikke põlissorte Peipsi sibulast Vändra aedoani, Jõgeva kollasest rääkimata.” Külli Annamaa, Maaelu Teadmuskeskuse geenipanga juhataja
„Lisaks huvitavatele faktidele taimede kohta saab raamatust julgustust katsetada uusi retsepte ja teha oma toidulaud põnevamaks seni proovimata taimedega. See raamat on ideaalne kaaslane aeg-ajalt sirvimiseks, et leida põnevaid fakte nii ajaloo kui taimede toitainelise sisalduse kohta või inspiratsiooni katsetada kaugemate maade populaarseid toite.” Kaie Eha, botaanik ja raamatu „Roheteraapia toas ja õues” üks autoritest